Site Navigation

Step 6 of 7

Shabbat afternoon

OCR4176 Website Illustrations Step6 Proof 01
“לא צריך להיות יהודי שומר מצוות כדי להעריך את ההילה ההיסטורית והקדושה המלאה המעגן את 'המתנה המושלמת' הזו המכונה שבת. האיסורים בה אינם שרירותיים. הם מספקים בידוד מפני חיי היומיום השוחקים, הם בונים גדרות נגד פלישות מצד ימי החול, והם מעשירים את הנשמה על ידי יצירת מרחב לזמן קדוש. במילה אחת, לא צריך להיות חרדי כדי לקבל את העיקרון היקר של שבת. צריך רק להיות יהודי גאה.”
– מנחם בגין

חוגגים שבת

זהירות! כל הזמן הפנוי הזה עלול לגרום לכם לנמנם. שנת צהריים בשבת אינה חובה, אך מומלצת מאוד. זה זמן להתעדכן בקריאה, לשחק משחק או לטייל בפארק.

“בלי נהיגה, בלי טלפונים סלולריים, בלי מסכים. זו הייתה הזדמנות יפה לדבר זה עם זה במקום לעבור אחד ליד השני תוך התבוננות בטלפונים הניידים שלנו. שיחקנו משחק לוח - אני אפילו לא זוכר את הפעם האחרונה שעשינו את זה. השבת הזו הפגישה אותנו כמשפחה באופן שאנחנו בדרך כלל לא זוכים לחוות כי כולם בדרך כלל עסוקים בשלהם.”
– מרטין פוגלמן, קייפטאון

משפחות עם ילדים קטנים משחקים לפעמים תופסת (המבוגרים, לא הילדים!) - מחליפים תור לשנת השבת - או שהם מנסים לשדל את ילדיהם לישון שנת אחר הצהריים איתם. בני נוער חוגגים את היום במשחקי כדור או לוח. הם פוגשים זה את זה בדרך בפארק, או קופצים לבקר מבית אחד לבית אחר לבלות את אחר הצהריים. בני העשרה משתתפים לעתים קרובות בתנועות נוער, או שההורים שלהם לוקחים אותם לבלות עם חברים, והמבוגרים נוטשים את הסמארטפון שלהם ואוספים עותק של העיתון או הספר האהוב עליהם.

אילו משחקים ילדים יכולים לשחק בשבת?

OCR4176 Website Illustrations Step6 chess pieces

ערכנו רשימה של משחקי הבית האהובים עלינו. נסו אותם, או הוסיפו משלכם:

-  פינג פונג
-  חבל קפיצה
-  כדורסל או כדורגל
-  לגו
-  טאקי
-  משחקי קופסא (קאטן)
-  משחקי לוח (שש-בש,דמקה, 30 שניות)
-  קלפים (מהירות, רמי, סוליטר, קזינו, נשיא, חמור, עכברוש-חתול ... או איך שזה נקרא במקום ממנו אתה בא)

  La Séouda Chélichite

  “הסעודה השלישית לפני צאת שבת היא המשמעותית מכולן. היא כמו שאתה נפרד ממישהו שאתה אוהב שברור כמה הוא חשוב לכם. רבינו הקדושים מלמדים אותנו שלכל אורך היום, שבת היא רק שבת. הארוחה השלישית היא שבת ויום כיפור. זה חובה על כולם לבלות את השעה האחרונה של שבת כשהם מרגישים את הרגש העמוק ביותר.”
  – שלמה קרליבך

  אנו מתחילים לאכול את הארוחה השלישית, או את הסעודה השלישית, בשעות אחר הצהריים המאוחרות, אחרי מנחה, טקס תפילת שבת אחר הצהריים ולפני השקיעה. עם עזיבת השבת לאיטה, יש מידה של רצינות במצב הרוח אך יחד עם זאת הוא גם מרומם. המיסטיקנים מתייחסים לרגעים אלה כאל הקדושים ביותר בשבת.

  זוהי הארוחה המשמעותית ביותר משלושת הארוחות במובן זה שהיא מכבדת את שבת על ידי הוספת משהו נוסף ליום שלנו. אנחנו לא אוכלים כי אנחנו רעבים - אנחנו אוכלים לכבוד השבת עצמה. אין קידוש לארוחה הזו, אבל אנחנו כן נוטלים ידיים ואוכלים לחם, שרים כמה שירים של סעודה שלישית ואומרים את ברכת המזון כשהארוחה נגמרת.

  קחו את הזמן לחשוב על חוויית השבת הייחודית שלכם.

  “היו מאות אנשים, מכל השכונות שמסביב, התאספנו בקבוצות על שמיכות בגן המקומי הקרוב כדי להעביר את הזמן בעונג ביחד. הסעודה השלישית מונחת על צלחות נייר על הדשא. זה היה כאילו הזמן עצר מלכת וילדים נעו בתנועה איטית לצלילי הנחל הזורם ברכות. זו הייתה שבת. זה היה חיבור רגשי. זה היה מיוחד. זה היה קסם במלוא הדרו הטכני-צבעוני. לא הייתה שום אפשרות שמישהו נשאר אדיש.”
  – אסתר הכט, יוהנסבורג