Site Navigation

Step 3 of 7

Step 3: Friday night

“We leave our inhibitions at the door and embrace the opportunity to gather around the Shabbat table and sing our hearts out.”

OCR4176 Website Illustrations Step3 Proof 01

ליל שבת

אנו שרים את שלום עליכם, שנותן לנו הזדמנות לצאת מחוץ לעצמנו ולבחון את חיינו, את משפחתינו ואת ביתנו דרך עיני המלאכים. בשיר זה אנו מברכים את מלאכי השבת אשר לפי התלמוד מצטרפים אלינו בכל שבת. אנו מקדמים אותם בברכה לבתינו כאשר הם מתבוננים בנרות המהבהבים, בשולחן הערוך לשבת, בארוחה החגיגית שהוכנה בקפידה, במשפחה ובחברים שהתאספו סביבנו. אנו סופגים את חשיבות ויוקר הרגע. לבסוף, אנו מברכים על המלאכים ונפרדים מהם לשלום, ומתכוננים לאמץ את חווית השבת שלנו.

"אשת חיל, הזמנה להצטיין: להצטרף לאחוות הנשים היהודיות לאורך משך הדורות שבנו את האומה הגדולה שלנו."
- עדינה בנקייר-קארפ

אנו שרים את "אשת חיל", המתייחס "לאישה המצטיינת"- השיר העמוק והמסתורי של המלך שלמה המרמז גם על שכינה (נוכחותו הקדושה של אלוקים), שבת, התורה, חוכמה ונפש. האישה היהודייה נבחרת כפריזמה דרכה ניתן להתבונן במושגים רוחניים נעלים אלה.

הדפס את העותק של שלום עליכם, אשת חיל ועוד, הכלולים במדריך מלווה השבת שלנו לליווי קל ומהנה.


OCR4176 Website Illustrations Step3 wash

ברכת הילדים

“הרגע שאנו מברכים את ילדינו פעם בשבוע גורמת לנו לעצור ולהעריך עד כמה אנחנו מבורכים שיש לנו אותם מלכתחילה, ומזכירה להם את האהבה שאנו חשים אליהם.”
– הסנטור ג'ו ליברמן

תפילת שבת לילדים

ברכות אינן ניתנות רק בבית הכנסת. הם לא ניתנים רק על ידי רבנים או כהנים. למעשה, יש לכולנו את הכוח להעניק ברכות. ומה יכול להיות חזק יותר מהברכה שהורים מברכים את ילדיהם בביתם.

התחלת מסע השבת שלנו על ידי התמקדות בכל אחד מילדינו באופן אישי, היא תזכורת עדינה לכך ששבת היא חוויה משפחתית. הורים מקדישים לכל ילד רגע של תשומת לב המרוכזת בו, של כוונה שקטה. אלה הרגעים המאשרים את החיים. אלה הרגעים שבונים משפחות.

אנו מברכים את ילדינו באופן אישי בדיוק כמו שיעקב עשה לילדיו ונכדיו. אנו מלמדים את ילדינו את חשיבות הכרת הטוב והחיבור למשפחה. לא משנה כמה קשה היה השבוע, אנו מציינים את הייחודיות של כל ילד ומביעים את תפילותינו הנלהבות עבורם.

הדפס את העותק של תפילת השבת לילדים, הכלול במדריך מלווה השבת לליווי קל ומהנה.

איזה ברכות ילדינו צריכים?

נצלו את ההזדמנות הזו כדי להתאים אישית ברכה לכל ילד, לאחר שאמרתם את התפילה המסורתית. אתם יכולים להחמיא להם אם הם היו אדיבים למישהו בשבוע הקודם, או שזכרו לדבר אליכם בכבוד. או אמרו פתגם מהנה בכדי לעורר בהם השראה לשבוע הקרוב. אוזניהם יתחדדו כשישמעו את הלחישות שלכם במיוחד עבורם. להלן כמה רעיונות להתחלה:

-  עשה את הדבר הנכון, גם כשאף אחד לא מסתכל.
-  אם אתה יכול לדמיין את זה, אתה יכול לעשות את זה.
-  היה החבר הכי טוב שאתה יכול להיות.
-  היה כנה. היה אדיב. היה חיובי.
-  היה סוג האדם שאתה רוצה לפגוש.
-  עשה טעויות! ככה לומדים.
-  למד מכל האנשים שאתה פוגש ומהמקומות שאתה הולך בהם.
-  התמקד בדבר הנכון בכל יום.
-  אתה תרגיש מלא כל כך כשאתה אסיר תודה, נותן כבוד ושמח.


  “בזמן שאני מברך כל ילד, אני חושב על נקודות החוזק והחולשה שלהם. אני חושב על כל מה שאני רוצה עבורם כשהם ממשיכים לגדול. בתוך הכאוס של השבוע, זה זמן האיכות שלנו.”
  – הרב דוד כהן

  ערב שישי - קידוש

  קידוש עניינו בשותפות שלנו עם אלוקים. הוא יצר את השבת, אך באמצעות דברינו, ומעל כוס יין, אנחנו מקדשים אותה. פירוש המילה העברית קידוש הוא 'יצירת קדושה' או 'הפיכה לקדוש', אשר מציין הפרדה. בלי שבת אין מה להפריד בין יום אחד למשנהו. באמצעות הקידוש אנו מצהירים על קדושת היום ומודים לאלוקים על שבחר בנו כעם להיות אלה המקדשים את השבת הקדושה.

  אנו ממלאים כוס יין ביין (או מיץ ענבים) וקוראים את הברכה. זו הזדמנות נהדרת למבוגרים להתפנק מכוס של יין אדום משובח, ולילדים לשתות כוס מיץ ענבים מתוק.

  אנו ממלאים את החובה הקדושה הזו בכל ערב שישי כאשר אנו מתכנסים סביב שולחנות השבת שלנו ומדקלמים את מילותיה הקדומות של תפילת הקידוש - בה אנו מצהירים שאלוקים ברא את העולם ושחרר אותנו מעול מצרים.

  הדפס את העותק לתפילת הקידוש בערב שישי, הכלול במדריך מלווה השבת שלנו לליווי קל ומהנה.

  לאחר שמברכים קידוש, אנחנו מעבירים את הכוס לכל הסועדים, על מנת שכולם יוכלו לטעום מהקידוש.

  מדוע אנו אוכלים חלה בשבת?

  Step 5 Challah Side View

  בכל מקום בו תלכו בעולם, כשמגיע יום שישי תוכלו למצוא את הגרסה המקומית לחלה. בין אם אתה קונה "חלה" בספרד, "פאין דה שבת" בצרפת או "פאו חלה" בפורטוגל - הלחם הקלוע השמימי שהוא פריך מבחוץ ורך ואוורירי מבפנים הוא כל כך נפלא שהוא כמעט חוויה דתית בפני עצמו.

  נהוג שיהיו שתי כיכרות (שתי כיכרות גדולות או שתי לחמניות חלה) על השולחן לכל ארוחה כדי להזכיר לנו את המנה הכפולה של המן (לחם שמקורו מהשמיים) שקיבלנו במדבר ביום שישי, אשר תקיים אותנו לאורך כל השבת.

  אנו שוטפים ידיים ואומרים את הברכה על שתי חלות בכל סעודת שבת. ואז פורסים או פוצעים את החלה, טובלים אותה במלח ומעבירים אותה לכולם כך שכל אחד יקבל חתיכה. כאשר החלה נכנסת לפיך, דמיין את טעם המן שהגיע ישירות מאלוקים לפני כל כך הרבה שנים.

  אוכלים ונהנים

  אנו מברכים על הלחם להכיר ולהודות על המקור האמיתי של המזון והמחיה שבחיינו.

  נהוג לא לדבר בין הזמן בו אנו שוטפים ידיים עד שנבצע את הטעימה הראשונה שלנו מהלחם. זו כנראה הפעם היחידה שהחדר לא יתמלא בשיחה, צחוק, סיפורים ושירה. (ולמרות המהומה, כמעט תמיד יש מישהו שנאבק להישאר ער עד סוף הארוחה!)

  ברכת "המוציא" ונגיסת הלחם הראשונה מתחילה באופן רשמי את הארוחה! זה הזמן שלנו להתחבר ולחגוג את השבת. וזו הזדמנות כה מגוונת - זו התפאורה המושלמת לארוחה משפחתית אינטימית או למפגש גדול של חברים ותיקים וכאלו שיהיו חברים בקרוב. יש אנשים השרים שירי שבת, חלקם חולקים סיפורים מעוררי השראה או מילות תורה.

  ברכת המזון (ברכה אחרי הארוחה)

  הכרת תודה היא חלק בסיסי בחיים היהודיים. ולכן עם סיום הארוחה, אנו אומרים ברכת המזון, מודים לאלוקים על המזון הנפלא שהוא סיפק לנו, וממשיך לספק לנו תמיד. אנחנו יכולים לשיר יחד או לומר בעצמנו בשקט את המילים.

  אנו אומרים ברכת המזון לאחר כל ארוחה שכוללת לחם או אחד מחמשת הדגנים. זה מורכב מארבע ברכות המדברות על הערכתנו למזון שהקב"ה מעניק לנו, לארץ ישראל, לעיר ירושלים ולשפע הטוב שאנחנו מקבלים מאלוקים באופן כללי.

  הדפס את העותק שלך של ברכת המזון, אשר כלול במדריך מלווה השבת שלנו לליווי קל ומהנה.

  לאחר הארוחה, יש שיושבים סביב השולחן ומפטפטים במשך זמן רב, בעוד שאחרים ממהרים ללכת לישון כדי ליהנות מלילה מוקדם. זה זמן נהדר לשחק משחקי לוח (מהסוגים שאינם כרוכים בכתיבה), לקרוא ספר או לצאת לטיול קטן בשכונה. לבסוף, ללא אינסטגרם וללא מיילים שחייבים לבדוק או לענות או להתעדכן בסדרות, זה הזמן להיכנס למיטה ולהעניק את השלטון לשנת שבת מבורכת.